گرافیک اقیانوسی بی انتهاست

گرافیک اقیانوسی بی انتهاست

0-GraphicWeek94

به گزارش خبرنگار دنیای چاپ: روز دوشنبه ۷ اردیبشهت ماه ( ۲۷ آوریل) روز جهانی گرافیک است. انجمن صنفی طراحان گرافیک به همین مناسبت مراسمی را در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان برگزار کرد که با استقبال وسیعی از سوی اعضاء و هنرمندان مواجه شد.البته به دلیل کمبود فضای برگزاری مراسم در سالنی با ظزفیت محدود بسیاری از علاقمندان نتوانستند از نزدیک شاهد برنامه های مراسم باشند.

در این مراسم ابتدا دکتر اکبر عالمی درباره محور جشن روز گرافیک که با عنوان موشن گرافیست ( متحرک سازی) انتخاب شده بود سخنرانی کرد، وی با یادآوری جایگاه گرافیک در تمام امور روزانه و زندگی انسان ها خواستار توجه بیشتر مسولان به این امر به خصوص در صدا و سیما و سازمان زیبا سازی شهر تهران شد.

دکتر عالمی با تاکید بر این نکته که گرافیک اقیانوسی بی انتهاست گفت: متاسفانه اهمیت این موضوع هنوز برای بسیاری از برنامه سازان تلویزیونی ناشناخته است در حالیکه تلویزیون همواره در حال الگو سازی برای جامعه است و باید نگاه مردم به نقش گرافیک در زندگی شان ارتقاء پیدا کند.

وی همچنین از مسولان سازمان زیبا سازی شهر تهران خواست برای اجرای طرح ها و برنامه های خود حتما اصول گرافیک در زیبای سازی شهر را رعایت کنند و از نظرات اساتید و کارشناسان این رشته استفاده کنند.

دکتر عالمی در ادامه افزود با توجه به اینکه تهران الگوی شهرسازی برای تمام شهرهای کشور شده، متاسفانه شاهد آن هستیم شهرهایی با تاریخ کهن نیز به طرح های اجرایی در تهران اقتدا می کنند، مثلا زمانی که نخل های پلاستیکی در تهران سبز شد! بلافاصله در اصفهان قطب هنر ایران هم این اتفاق افتاد و پس از آن در شهرهایی که صادر کننده خرما هستند نیز نخل های پلاستیکی قد علم کردند که جای تاسف بسیار است.

رپیس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران پس از دکتر عالمی به سخنرانی پرداخت. وی ضمن خوشامد گویی به مهمانان، اساتید و بزرگان هنر گرافیک ایران گفت: امروز روز جهانی گرافیک است و انجمن نیز به روال سال‌های گذشته مراسمی برای بزرگداشت این روز تدارک دیده است که خوشبختانه هر سال بزرگتر و قوی‌تر برگزار می‌شود.

DSC_2216

رشیدی در ادامه تاکید کرد: هدف انجمن اراپه بخشی از گرافیک غیرچاپی در این روز است تا جوانان و استادان و همه همکاران با تازه ترین دستاوردهای گرافیک جهان آشنا شوند.

رپیس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران همچنین تاسیس موزه گرافیک را پس از ۱۵ سال تلاش مستمر و با همکاری سازمان زیبا سازی شهر تهران از دستاوردهای انجمن خواند، وی در ادامه افزود: دومین دستاورد انجمن انتخاب این انجمن از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان انجمن برگزیده است و امیدوار هستیم سازمان ها و موسساتی که توان کافی دارند، از انجمن حمایت کنند چرا که حق عضویت اعضاء به تنهایی نمی تواند سهم مهمی در اجرایی شدن برنامه های بلند مدت و زیر بنایی انجمن داشته باشد.

در این مراسم همچنین رودی باور گرافیست سوییسی و کن کاتو طراح استرالیایی حضور داشتند.

کن کاتو طراحی استرالیایی با شهرتی جهانی است. او رییس برند کاتو و همکاران است که در سال۱۹۷۰ در ملبورن پایه گذاری شد و همکاران او در شهرها و ایالت‌های بزرگی چون آدلاید، سیدنی، بوینس آیرس، کوالالامپور، بارسلون، مادرید و… دفتر دارند

امید است با حضور و مشارکت مسولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخصوص معاونت هنری و مرکز هنر های تجسمی و نهاد های فرهنگی دیگر  شاهد برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم در سالهای بعد باشیم.

DSC_2231DSC_2254DSC_2205

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*