رونمایی از کتاب «گرافیک خبر و اطلاع رسان»

رونمایی از کتاب «گرافیک خبر و اطلاع رسان»

کتاب «گرافیک خبر و اطلاع رسان: بررسی تحولات گرافیکی پخش اخبار سیما با نکات آموزشی» اثر جلال عطارزاده با حضور چهره‌های علمی و رسانه‌ای رونمایی می‌شود.

 مراسم رونمایی از کتاب «گرافیک خبر و اطلاع رسان: بررسی تحولات گرافیکی پخش اخبار سیما با نکات آموزشی» با حضور دکتر مصطفی اسداللهی، عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبا، مهدی صادقی استاد گرافیک دانشکده صداسیما و دانشگاه شاهد، نویسنده کتاب و جمعی از برنامه سازان تلویزیونی و  دانشجویان گرافیک در فرهنگسرای رسانه برگزار می شود.

 کتاب «گرافیک خبر و اطلاع رسان» را جلال عطارزاده، بنیان‌گذار گرافیک خبری رایانه‌ای در تلویزیون و استاد گرافیک دانشکده شریعتی به سفارش اداره کل آموزش و پژوهش معاونت سیاسی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تالیف و گردآوری کرده و انتشارات پویان آن را منتشر کرده است.

 این کتاب در دو بخش «تاریخچه گرافیک خبر» و «دانسته ها و بایسته های گرافیک خبری» به تاریخچه شکل گیری گرافیک خبری در تلویزیون ایران از دهه 60 تا به امروز  پرداخته است و همچنین به این موضوع اشاره می‌کند که سیمای جمهوری اسلامی ایران چگونه از گرافیک سنتی عبور کرده و به گرافیک رایانه‌ای رسیده است.

 فصلی از این کتاب به بررسی شیوه‌های گرافیک خبر سیما در زمان «جنگ نفت کش‌ها» که به صورت سنتی با مقوا و کاغذ (شیوه کلاژ) انجام می‌شد، اختصاص یافته است و سپس به نمونه‌هایی از  شیوه‌های سنتی و «موشن گرافیک» در دهه 60  اشاره شده است.

 در این کتاب ضمن اشاره به زمان دقیق شکل‌گیری گرافیک رایانه‌ای در تلویوزیون (آغاز مجدد پخش  اخبار اختصاصی هواشناسی بعد از انقلاب) روند پیشرفت گرافیک خبری در تلوزیون بعد از دهه 60 تا به امروز پرداخته  است.

 همچنین نویسنده در «گرافیک خبر و اطلاع رسان» مجموعه‌ای از واژگان تخصصی گرافیک تلویزیون را به منظور رسیدن به زبان مشترک میان طراحان گرافیک و سفارش دهندگان ارائه نموده تا گامی در جهت آموزش و اصلاح غلط هایی رایج برداشته شود.

 در فصلی از این کتاب با اشاره به عناصر و معیارهای بومی موثر در گرافیک خبر، به دست اندرکاران گرافیک  تلویزیونی توصیه شده است که از عادات بصری ایرانی پیروی کنند چرا که شبکه‌های غربی به دلیل نگارش از چپ به راست، عادات بصری خاص خود دارند، درحالی که بیننده‌های فارسی زبان به دلیل نگارش راست به چپ از عادت‌های بصری متفاوت‌تری برخوردار هستند.

 در بخش دیگری از این کتاب نویسنده با نقد و ارائه شیوه‌های قرارگیری مجری در برنامه‌های تلویزیونی، خبر و گزارشگر در کادر تلویزیون، استانداردهای جدیدی را با درج نمونه های تصویری، عرضه کرده است.

 جلال عطارزاده، نویسنده این کتاب و دبیر سابق شورای گرافیک معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما، درباره شباهت عنوان کتابش با تازه‌ترین کتاب یونس شکرخواه، از استادان خبر که چندی پیش با عنوان (گرافیک خبری و اطلاع‌رسان) روانه بازار کتاب شده، این گونه توضیح می‌دهد: « کتاب گرافیک خبر و اطلاع رسان از مدت‌ها پیش و قبل از انتشار کتاب استاد یونس شکرخواه برای چاپ آماده شده بود اما به دلایلی در انتشار آن تعلل شد، همچنین این دو کتاب در دو مقوله جداگانه اما نزدیک به هم تالیف شده و به لحاظ ماهوی تفاوت دارد، یونس شکرخواه در کتاب گرافیک خبری و اطلاع‌رسان به بررسی رابطه بین رسانه و گرافیک، تفاوت بین اطلاع و خبر، مفاهیم و انواع گرافیک‌های اطلاع‌ رسان و خبری و الزامات تهیه و تولید گرافیک‌ های خبری پرداخته است.

 درحالی که موضوع کتاب من اختصاص به بررسی تحولات گرافیک خبر در تلویزیون دارد و حاصل بیش از دو دهه فعالیت هنری، اجرایی ومدیریتی در بخش‌های مختلف گرافیک پخش اخبار سیما و شبکه خبر بوده؛ این کتاب نخستین منبع پژوهشی مستند در حوزه گرافیک خبر در سیما است که می‌تواند ماخذ خوبی برای مدیران، تهیه‌کنندگان، سردبیران و دیگر دست اندرکاران خبر تلوزیونی که کارشان با امور گرافیکی ارتباط دارد، باشد.»

 «گرافیک خبر و اطلاع رسان: برسی تحولات گرافیکی پخش اخبار سیما با نکات آموزشی» در 158 صفحه تمام رنگی و با قیمت 23 هزار تومان از سوی نشر پویان منتشر شده است. این کتاب دوشنبه 31 فروردین ساعت 16 در فرهنگسرای رسانه رونمایی خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*