ناشران برگزیده سال ۹۳ معرفی شدند

ناشران برگزیده سال ۹۳ معرفی شدند

در مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ناشران برتر سال ۹۳ اعلام شدند.

در حوزه ناشران بزرگسال بخش خصوصی تهران انتشارات مجد به عنوان ناشر نمونه شناخته شد و انتشارات جامعه نگر نیز شایسته تقدیر شناخته شد. در حوزه ناشران بزرگسال بخش خصوصی شهرستان نیز انتشارات نوید شیراز ناشر نمونه شد.

انتشارات پیدایش، ناشر نمونه حوزه کودک و نوجوان بخش خصوصی و انتشارات براق ناشر نمونه همین حوزه در شهرستان شد. در حوزه ناشران غیرخصوصی تهران و شهرستان نیز ناشر نمونه‌ای انتخاب نشد اما از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل نشر آثار ویژه نابینایان و گویش‌های محلی تقدیر شد.

در بخش جنبی نیز انتشارات سایان، شهرستان ادب و دارخوین جزو ناشران برگزیده بودند.

سیدمحمود حسینی، عبدالعظیم فریدون، لطف‌الله ساغروانی، پژمان رحیم‌زاده، علیرضا حافظی، محمد سلگی، سیدعباس رضایی، احمد کمالی‌نژاد و همایون امیرزاده اعضای هیات داوران انتخاب ناشر نمونه سال ۹۳ را شامل می‌شدند که در بیانیه خود آورده‌اند:‌ ««تولید تازه‌های کتاب در حوزه‌های تالیف و ترجمه برای گروه‌های مختلف سنی موثرترین شیوه انتقال افکار و ترویج اندیشه‌ها در جهت آگاهی‌بخشی، آموزش و ارتقای کیفی دانش عمومی جامعه است.

هر سال همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصتی فراهم می‌شود تا به منظور تشویق و ترغیب ناشران تاثیرگذار در ارتقای کیفی، کمی و توسعه نشر حرفه‌ای، ایجاد خلاقیت، الگوسازی برای انتشار آثار ارزشمند، همچنین مشارکت در اعتلای سطح فرهنگ عمومی جامعه، متناسب با تعاریف شورای عالی انقلاب فرهنگی، از خدمات ناشران نمونه قدردانی شود.

بدین منظور پس از انتشار فراخوان عمومی، آثار و مستندات ناشران متقاضی دریافت شد. در ادامه آثار رسیده توسط یک هیات داوری مرکب از نمایندگان تشکل‌های نشر و صاحب‌نظران حوزه کتاب کودک و بزرگسال مورد داوری قرار گرفت. معیارهای داوری نیز بر مبنای شاخص‌های مندرج در آیین‌نامه انتخاب ناشر نمونه سال تبیین شد.

این آیین‌نامه اخیرا بر محور سیاست جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر جلب مشارکت و بهره‌گیری از تجارب فعالان حوزه نشر و همچنین هدایت نشر کشور به سمت حرفه‌ای شدن بازنگری و روزآمد شده است.

هیات داوری طی چند مرحله آثار متقاضیان را بررسی و امتیازبندی کرده و نهایتا ناشران حائز بالاترین امتیاز را به عنوان ناشر نمونه یا شایسته تقدیر معرفی کرده است. انتخاب چند ناشر از میان خانواده بزرگ نشر به معنی نادیده گرفتن تلاش و همت سایر ناشران نبوده و قدرشناسی از زحمات همه دست‌اندرکاران نشر بر ما واجب است.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*