سرانه مطالعه در کشور اسفبار است

سرانه مطالعه در کشور اسفبار است

محمود گلپایگانی سخنگوی شورای اسلامی استان اصفهان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار دنیای چاپ در خصوص وضعیت چاپ و نشر کتاب گفت: متاسفانه چاپ و نشر در کشور ما وضعیت مطلوبی ندارد.

از سوی دیگر نشریات نیز با رویکردهای متفاوت و جناح بندی ها بیشتر به تنویر گرایش های فکری خود می پردازند تا اطلاع رسانی که رسالت اصلی نشریات است.

سخنگوی شورای اسلامی استان اصفهان در ادامه افزود: سرانه مطالعه در کشور ما ۲۱ دقیقه درسال است که این رقم بسیار اسفبار است در چنین فضایی چگونه می شود در ارتباط با عملکرد حوزه نشر و مسائل آن سخن گفت، پیش از آن باید سیاست گذاری های موجود مورد بررسی قرار گیرد و علت عدم تمایل مردم به مطالعه مشخص شود.

گلپایگانی با اشاره به عملکرد وزارت ارشاد و توجه به حوزه های دیگر فرهنگ اعم از سینما ، موسیقی و… می گوید: سیاست گذاری های وزارت ارشاد عمدتا” در جهت حمایت از هنرهای نمایشی و تجسمی بوده و بخش کتاب به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات مورد کم لطفی قرار گرفته است و در این زمینه آقای جنتی باید پاسخگو باشند که برای توسعه فرهنگ کتاب خوانی چه کرده اند، ضمن این که از وزارت ارشاد انتظار می رود بیشتر روی ایجاد و توسعه فرهنگ کتابخوانی سرمایه گذاری کند.

از همین رو بنده معتقدم متاسفانه در این زمینه خیلی کار نشده است و باید یک حرکت مستمر و تاثیر گذار برای ارتقاء فرهنگ کتاب خوانی در کشور انجام شود، تا بتوانیم جزو کشورهای برتر و با فرهنگ شناخته شویم.

وی در خصوص برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب و تاثیر آن در توسعه فرهنگ کتابخوانی افزود: متاسفانه خط سیر وزارت ارشاد در ارتباط با برگزاری نمایشگاه هم به قشر خاصی محدود می شود، از سوی دیگر نمایشگاه کتاب بیش از بازدیدکنندگان حرفه ای و کتاب خوان ها، محلی است برای گذراندن اوقات فراغت بسیاری از مردم که عموما” برای گردش و تفریح به نمایشگاه می روند.

گلپایگانی در خاتمه تاکید کرد: زمانی که بین عرضه و تقاضا توازنی وجود نداشته باشد، نتیجه آن چاپ کتاب در تیراژهای بسیار پایین می شود که مستقیما” بر روی صنعت چاپ و صنوف و اتحادیه های مرتبط با آن تاثیر می گذارد، بنابراین ابتدا باید فرهنگ کتاب خوانی درکشور ترویج شود، بعد می توان در مورد مشکلات و مسائل صنعت چاپ گفت و گو کرد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*