آب و مرکب در افست

آب و مرکب در افست

مرکب‌های متالیک:

این نوع مرکب‌ها از به کارگیری پودرهای فلزی مانند برنز و آلومینیوم به جای رنگدانه حاصل می‌شود این نوع پودرها به روش‌‌های خاص فیزیکی و شیمیایی جهت تهیه این نوع مرکب‌ها توسط کارخانجات تولید کننده پودرهای فلزی آماده می‌شود.

پودرهای برنز از آلیاژ ۶-۵% روی خالص و ۹۴-۹۵% مس خالص که به روش آتمایزین ذوب و در غیاب هوا و در حضور گازهای خنثی و بی‌اثر توسط انژکتورهای قوی و مخصوص تهیه می‌شوند و بعد از پودر کردن و سرد کردن آن را آسیاب‌های ساچمه‌ای گردان و در حضور مواد شیمیایی می‌سایند تا براقیت لازم را به دست آورند و ریز و ریزتر شوند و برای رسیدن به کیفیت مطلوب مورد نظر برای یک کار ویژه امکان دارد بارها عمل سائیدن تکرار شود و یا برای رسیدن به فام رنگی خاص روی آلیاژشان درصد مس و روی را تغییر دهند. برای رنگ‌های افست حتماً ریزی و اندازه ذره پودر فلزی باید بین ۵-۲ میکرون باشد ولی برای چاپ هلیوگراوور این اندازه می‌تواند تا ۱۲-۱۰ میکرون افزایش یابد و برای کارهای دیگر می‌توان در اندازه‌های مختلف آماده کرد. برای تهیه مرکب چاپ از پودرهای فلزی به ویژه آلومینیوم و برنز باید موارد ذیل را در نظر گرفت:

  1. از حلال‌های کاملاً خنثی (عدد اسیدی‌شان صفر باشد) استفاده شود.
  2. از رزین‌های کاملاً خنثی (عدد اسیدی‌شان صفر باشد) استفاده شود.
  3. عوامل شیمیایی فعال در اجزای تشکیل دهنده مرکب وجود نداشته باشد.
  4. برای تهیه رنگ‌های افست درشتی ذرات نباید از محدوده ۵-۲ میکرون تجاوز کند.
  5. حتی‌الامکان از پودرهای فلزی پوشش داده شده که مقاومت در مقابل عوامل محیط‌شان دارند استفاده شود.
  6. شکل فضایی و هندسی پودرها حتماً ورقی باشد (LEAFING)

بعد از انتخاب پودر و انتخاب رزین لازم است که مرکب‌های فلزی (متالیک) به صورت جدا و دو قسمتی تهیه شود، تا امکان نگهداری در انبار تا روز مصرف فراهم شود.

لازم به ذکر است که می‌بایست پودرهای فلزی قبلاً به صورت خمیر توسط حلال‌های لازم و مناسب نوع مصرف و چاپ و یا رنگ تهیه شود تا مخلوط کردن و آماده سازی دو قسمت خمیر فلزی و وارنیش چاپ به سهولت انجام گیرد. مرکب‌های فلزی یا متالیک بهترین حالت و اید‌ه‌آلی‌ترین کیفیت چاپ را در چاپ لترپرس و یا افست خشک نشان می‌دهد و باید توجه داشت که در افست‌های با سیستم آب که در آب مرطوب کننده آنها از مواد تنظیم کننده PH و صمغ‌ها و مواد کمک کننده برای سهولت چاپ افست استفاده می‌شود، خود این مواد شیمیایی روی ذرات فلزی اثر شیمیایی خاصی می‌گذارند و موجبات تغییر فام رنگ را فراهم می‌نمایند. مساله مهم دیگری نیز که باید در تهیه مرکب‌های فلزی (متالیک) در نظر گرفت، این است که ماشین‌های افست دارای تعداد زیادی از نوردهای صلایه بوده و مرکب قبل از چاپ توسط این گروه نوردی، صلایه و آماده برای چاپ و یا انتقال به فرم و لاستیک می‌شود سطح برخورد با هوای محیط بیشتر و بیشتر می‌گردد در این صورت کاربرد مواد ضد اکسید کننده کاملاً ضروری به نظر می‌رسد و این گروه از مواد شیمیایی را آنتی اکسیدان گویند.

مرکب‌های افست رول حرارتی:

در ادامه مباحث گذشته راجع به مرکب‌های افست رول حرارتی در این مبحث در خصوص مسائل و مشکلاتی که توسط مرکب چاپ طی عملیات چاپ امکان بروز دارد گفتگو خواهیم نمود.

مسائل سیالیت:

سیالیت نادرست می‌تواند موجب پیدایش مشکلات فراوانی از جمله لکه زدن، امولسیون شدن بی‌رویه و سایر مشکلات وابسته از قبیل رنگی کردن- رویهم انباشتن و ریزش مرکب از نورد‌ها به طرف پایین و غیره گردد. ویسکوزیته و غلظت مرکب چاپ بستگی به درجه حرارت فضای چاپخانه و درجه حرارت محیط عمل چاپ روتاتیو حرارتی دارد که معمولاً باید بین ۴۰- ۳۰ درجه سانتیگراد که بالاتر از درجه حرارت معمولی است باشد. بنابراین هنگام چاپ غلظت مرکب به مراتب کمتر از درجه حرارت آزمایشگاه که معمولاً برابر با ۲۵ درجه سانتیگراد می‌باشد خواهد بود. ویسکوزیته مرکبی که درجه حرارت ۲۵ درجه سانتیگراد بالای ۱۰ پاسکال باشد در چهل درجه سانتیگراد به ۳ پاسکال کاهش پیدا می‌کند. به علاوه افزایش درجه حرارت محیط عمل چاپ ناشی از نیروهای اصطکاک و نیروهای متقابل قطار نوردهای صلایه نیز در ویسکوزیته مرکب مؤثر بوده و حتی موجب شکستن ساختمان مرکب می‌شود و مرکب را به یک ویسکوزیته پایین هدایت می‌نماید و مرکب حالت بی‌رمقی پیدا می‌کند و چنین حالتی مشکلات زیادی را در مراحل دیگر چاپ ایجاد می‌نماید. که با افزایش ویسکوزیته و حفظ ثبات سیالیت می‌توان از این مشکلات جلوگیری نمود. فرمول مرکب چاپ باید طوری تنظیم شود که هم حالت تیکسوتروپی پایدار داشته باشد و هم سیالیت کافی جهت هماهنگی با سرعت چاپ پیدا نماید. افزایش ویسکوزیته با وارنیش‌های ژل و مواد افزودنی مخصوص انجام می‌گیرد.

افزایش ویسکوزیته و کاربرد وارنیش‌های کاملاً ژل موجب کاهش سیالیت می شود برای مراحل چاپ افست حرارتی رول امروزه از مخازن به ظرفیت یک تنی مرکب استفاده می‌کنند اگر مرکب خیلی سفت باشد مرکب چاپ از مخزن به وسیله پمپ تخلیه نمی‌شود. ضمناً اگر مرکب سیالیت کافی نداشته باشد در نورد تغذیه مرکب عقب می‌ماند در نتیجه چاپ خالی و کاغذ سفید و بدون نوشته و تصویر می‌ماند. یک سیالیت رضایت بخش عبارت از سازش بین ضرورت انتقال مرکب توسط پمپ و با حفظ سیالیت و حفظ خواص لیتوگرافی و امکان چاپ بدون مشکل می‌باشد.

مشکل چسب و پایداری چسب:

چسب یک مرکب رول حرارتی توسط خاصیت ژل شدن وارنیش روغن‌های معدنی کنترل می‌شود. کاربرد کاربورزین‌های پودری میکرونیزه جهت افزایش چسب مرکب حرارتی افست امروزه رایج شده است. مرکب با چسب بالا موجبات تجمع پرز و خرده کاغذ در روی لاستیک چاپ خواهد شد و کاهش چسب موجب عدم انتقال کافی مرکب و کاهش شادابی مرکب خواهد بود.

مشکل خشک شدن:

اهم عوارض عدم خشک شدن مرکب در مدت زمان پیش بینی شده عبارت از رنگی کردن نوردهای انتقال کاغذ، سیلندرهای خنک کننده، نوردهای تاکن، چسبیدن صفحات چاپ شده بعد از برش و تا زدن و آلوده نمودن کلیه لوازم و وسایلی که در مراحل چاپ با کاغذ چاپ شده درگیر است می‌باشد. در مورد سیستم خنک‌کن چاپ افست رول حرارتی در بحث‌های قبلی اشاره شده است که اگر مرکب بی‌موقع خشک شود کل مسیر سیلندرهای خنک‌کن را کثیف می‌کند. االبته ممکن است سیستم خنک‌کن به قدر کافی رول کاغذ چاپ شده را خنک نکند و ایراد از سیستم خنک‌کن باشد در آن صورت سیستم خنک‌کن باید تنظیم شود. اگر عدم خشک شدن مربوط به مرکب چاپ باشد در آن صورت باید با به کار بردن روغن‌های معدنی زود فرار مشکل را بر طرف کرد. در صورتی که هنوز مشکل باقی بماند درآن صورت با به کار بردن مقدار جزئی واکس پلی‌اتیلنی در مرکب چاپ می‌توان مشکل را بر طرف نمود. می‌توان مساله خشک نشدن مرکب چاپ را که بعد از عبور از تونل حرارتی و سرد شدن وجود داشته باشد به طوری که کامل با به کار بردن حلال خوب و مناسب و استفاده از رزین‌های سخت مناسب که نسبتاً زودتر حلال‌های روغنی را باز پس می‌دهند و یا با مصرف رزین‌های با وزن ملکولی بالاتر، کاهش نرمی رزین و الاسیته آن کاملاً حل کرد.

تجدید چاپ و نمود آن: REPRODUCTIONAD PRINT APEARANCE

کلمه DOTGAIN در اصلاح چاپ عبارت از انتقال مساوی و به اندازه یک تصویر در تولید مجدد آن به وسیله چاپ (اصلاح را اگر تحت‌اللفظی معنی کنیم) معامله نقطه به نقطه می‌توان گفت یعنی اگر یک نقطه از ترام به اندازه ۱% میلیمتر باشد پس کپی کردن و چاپ مجدد آن نقطه به اندازه خودش همان ۱% میلیمتر به صفحه مورد نظر منتقل شود خواننده باید متوجه باشد مراحل چاپ عبارت از کپی روی زینک، انتقال تصویر از زینک به لاستیک و در مرحله بعد از لاستیک به کاغذ می‌باشد و سپس نمایش مجموعه نقاط یا ظهور آن روی کاغذ را عمل چاپ گویند. حال اگر در این مراحل ایرادی پیدا شود و تصویر یک نقطه مثل نقطه اصلی در سوژه نباشد (باصطلاح صنعت چاپ ارجینال نباشد) درآن صورت می‌توان دو پدیده مختلف را مورد بررسی قرار داد اول آن که عمل کپی گرفتن و گراوورسازی و مشابه سازی درست انجام نگرفته باشد که در این صورت حتماً باید مجدداً کپی گرفته شود دوم این که اشکال به وسیله مرکب چاپ ایجاد شده باشد یعنی مرکب چاپ موقع انتقال به لاستیک از زینک و فرم چاپی جا به جا شده و هاله وارد چاپ شود یا حالت دویدن در چاپی ایجاد شود. در مقابل بزرگ شدن ترام‌های چاپی می‌توان کوچک شدن و یا کاهش اندازه ترام را بیان نمود این مشکل امکان دارد در لیتوگرافی در اثر تاباندن زیاد در فرم‌های پوزیتیو حاصل گردد یا در اثر بیشتر از حد معمول اسیدی شدن آب منبع افست حاصل شود یا در اثر مقاومت از امولسیون شدن توسط مرکب چاپ انجام پذیرد که با تغییر در فرمولاسیون آب منبع یا فرمولاسیون مرکب چاپ می‌توان از مساله کوچک شدن اندازه نقاط در نتیجه کاهش اندازه اجزا تصویر جلوگیری کرد. انتقال نقطه نسبت به اصل ناشی از دو پدیده نوری و فیزیکی است.

انتقال نقطه به روش نوری از پخش نور از نقاط چاپ شده روی سطح چاپی حاصل می‌شود که با کنترل کامل سطح چاپی بر طرف می شود و انحراف در انتقال نقطه تصویر فیزیکی ممکن است ناشی از لاستیک، نوع سطح چاپی و مرکب چاپ باشد انحراف در انتقال نقطه به وسیله یک مرکب چاپ که بیش از حد معمول امولسیون می‌شود حاصل می‌گردد یا اگر هنگام کار با مرکب‌های با قدرت رنگی خیلی ضعیف که داشتن یک فیلم با دانسیته بالا را می‌طلبد با افزایش میزان مرکب سعی در بر طرف کردن ضعیف شود که در این صورت انحراف در انتقال نقطه پدید می‌آید یا انتقال نقطه می‌تواند از مرکب چاپی که چسبندگی کافی نداشته باشد نیز انتقال درست صورت نمی‌گیرد.

تکنیک‌های کنترل تمامی این عوامل در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. کوچک شدن نقطه اصلی در سوژه درست مقابل بزرگ شدن آن است یعنی مواردی اتفاق می‌افتد در اثر عکس پدیده‌های فوق یعنی امولسیون نشدن مرکب چاپ یا ویسکوزیته خارج از حد معمول باشد نیز موجب کوچک شدن نقاط اصلی تصویر گردد. اگر آب منبع افست دارای اسیدیته بالاتر از حد معمول باشد نیز موجب کوچک شدن نقطه در انتقال می‌شود. و یا این پدیده می‌تواند در ساخت زینک‌های پوزیتیو از تابش بیش از اندازه نور نیز حاصل شود که با دقت در عمل تاباندن نور و مدت آن کاملاً می‌توان مانع پیدایش این پدیده شد.