انتشار برخی کتاب‌ها به محیط زیست لطمه می‌زند

انتشار برخی کتاب‌ها به محیط زیست لطمه می‌زند

رسول حاجی‌زاده، مدیر انتشارات خوشخوان،‌ ناشر برگزیده بخش آموزشی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: برخی کتاب‌ها اگر منتشر هم نشوند، چندان ضرری را متوجه بازار نشر نخواهند کرد، اما انتشار آنها به طبیعت و آینده محیط زیست لطمه‌ می‌‌زند.

رسول حاجی‌زاده، مدیر انتشارات خوشخوان  درباره دلایل انتخاب خوشخوان به‌عنوان ناشر برگزیده بخش آموزشی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: در انتخاب ناشر برتر به‌نظر می‌رسد معیار‌هایی مانند کیفیت ظاهری کتاب مانند کاغذ،‌ چاپ و صحافی و قیمت‌گذاری مؤثر است.

وی در ادامه با اشاره به مؤلفه قیمت‌گذاری در تعیین ناشر برتر نمایشگاه کتاب افزود: مقایسه قیمت‌گذاری کتابی که از سوی چند ناشر منتشرشده، در انتخاب ناشر برتر می‌تواند مؤثر باشد. هزینه چاپ کتاب انتشارات خوشخوان، تفاوتی با دیگر ناشران ندارد، اما در زمان قیمت‌گذاری، نگاهمان به کف قیمت‌‌هاست. فروش در نمایشگاه کتاب امسال برای ما مناسب بود؛ در تعیین قیمت نیز به ابعاد مادی و معنوی توجه داشتیم.

حاجی زاده، با اشاره به دیگر شاخص‌های ارزیابی در انتخاب ناشر برتر نمایشگاه گفت: نحوه مصاحبت نیرو‌های حاضر در غرفه با بازدیدکنندگان و آرایش غرفه نیز از دیگر مؤلفه‌‌‌های ارزیابی داوران است.

مدیر انتشارات خوشخوان با اشاره به الهام از طبیعت در طراحی غرفه ادامه داد: در مجموعه خوشخوان معتقدیم که برخی کتاب‌ها اگر منتشر هم نشوند، چندان ضرری را متوجه بازار نشر نخواهند کرد، اما انتشار آنها به طبیعت و آینده محیط زیست لطمه‌ می‌‌زند. طراحی غرفه خوشخوان با الهام از طبیعت و درخت نیز نشان دهنده این مطلب بود.

وی اظهار کرد: روی ساقه‌های درختان پیش‌ساخته غرفه، کتاب‌هایی مانند برگ درختان آویزان کرده بودیم که در جذب مخاطب تأثیر زیادی داشت. مشتریان عکس یادگاری با درخت پیش‌ساخته، بیشتر از کتاب‌های خوشخوان بود.

حاجی زاده‌ درباره تخفیف به بازدیدکنندگان نمایشگاه بیست و هشتم نیز گفت: با صندوق‌دار‌ها قرار گذاشتیم در صورتی‌که قیمت کتاب با تخفیف 20 درصدی نمایشگاه به بهای گِرد نرسید، رقم را به قیمت پایین‌ رُند کنند. در گفت‌و‌گو با یکی از شبکه‌های رادیویی این موضوع را مطرح کردم که خبرنگاری اظهار کرد این روش موجب ضرر شما می‌شود که در جواب وی گفتم لبخند رضایت دانش‌آموزان کم‌بضاعت بیشتر از پول می‌ارزد.

ناشر برگزیده بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تصریح کرد: نتیجه دخل و خرج به‌هیچ عنوان ملاک کار ما نیست، همچنان که معرفی ما به‌عنوان غرفه برتر هدفمان نبود. تخفیف 25، 35 و 50 درصدی به دانش‌آموزان، یکی دیگر از برنامه‌های ما در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود.

وی در پایان درباره کیفیت برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افزود: از نمایشگاه امسال راضی بودم. عنوان ناشر برتر، مسئولیت ما را سنگین‌تر‌ می‌کند، بنابراین به زودی برای بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کارگروهی را تشکیل می‌دهیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*