ارتقای منزلت کتابداران با مطالعه محقق می شود

ارتقای منزلت کتابداران با مطالعه محقق می شود


حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا واحدی در نخستین نشست مشترک شورای اداری استان تهران با تاکید بر منزلت اجتماعی کتابداران گفت: بخشی از این وظیفه به عهده نهاد کتابخانه‌ها و بخشی دیگر به عهده خود کتابداران است و این امر جز با مطالعه و آشنایی کتابداران با حوزه نشر محقق نخواهد شد.

نخستین نشست مشترک شورای اداری استان تهران امروز سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا واحدی معاون امور استان‌ها، مجلس و مشارکت‌های نهاد در سالن اجلاس کتابخانه مرکزی تهران برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین واحدی در این نشست با اشاره به رویکرد جدید نهاد در قبال وصول نیم درصد درآمد شهرداری ها گفت: وصول درآمد نیم درصد شهرداری با توجه به الزام قانونی مصوب مجلس شورای اسلامی، یک حق تلقی می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: الزام قانونی برای دریافت حق کتابخانه‌ها باید در شرایطی باشد که اعضای انجمن کتابخانه‌ها در انجمن های خود مطالبه اساسی در حوزه کتاب و کتابخوانی داشته باشند.
معاون امور استان‌ها، مجلس و مشارکت‌های نهاد در ادامه خاطر نشان کرد: اعضاء باید در انجمن‌ها با پشتوانه کاری، عملی و فکری به جلسات ورود داشته باشند که این امر جز با برنامه‌ریزی صحیح و دراز مدت محقق نخواهد شد.

وی افزود، برنامه‌ریزی و معرفی طرح از سوی ادارات کتابخانه‌ها و کتابداران می‌تواند از نقاط قوت پیشرفت باشد و ادارات نباید  تنها به ارائه برنامه‌ها و طرح‌ها از سوی نهاد کتابخانه‌ها اکتفا کنند.

وی در ادامه این جلسه با تاکید بر اینکه ملاک برگزاری جلسات انجمن‌ها، تعداد بالای جلسات نیست ادامه داد: ملاک فعالیت در انجمن‌ها، خروجی کارها، کیفیت برنامه ها و غنی بودن آن است، با این شرایط است که فرمانداران همواره احساس مسئولیت به مجموعه نهاد خواهند داشت.

واحدی در ادامه با تاکید بر نقش ائمه جمعه در جلسات انجمن‌ها تصریح کرد: باید از ظرفیت این بزرگواران در حوزه نیاز جامعه در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی که مطالبه به حق رهبری است، از منظر محتوایی استفاده کرد.

معاون امور استان‌ها، مجلس و مشارکت‌های نهاد همچنین با تاکید بر منزلت اجتماعی کتابداران ادامه داد: بخشی از این وظیفه به عهده نهاد کتابخانه‌ها و بخشی دیگر به عهده خود کتابداران است و این امر جز با مطالعه و آشنایی کتابداران با حوزه نشر محقق نخواهد شد.

وی با تاکید بر نقش رؤسای ادارات در بالا رفتن منزلت کتابداران افزود: قرار گرفتن در کنار کتابداران و شنیدن صحبت‌های آنها به ویژه در خصوص ایده ها و نظرات آنها کمک می کند تا خلاقیت این گروه از عناصر فرهنگی رشد کند و این امر به رشد جایگاه شغلی آنها کمک می‌کند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*